Asansör Modernizasyon

Asansörlerin mekanik ömrü 10 yıl kadardır. Ayrıca yapım yılı da önemlidir. Bu özellikler göz önüne alındığı zaman belli bir süre sonra asansörün çalışma performansında düşüşler olur. Bu nedenle modernizasyon da kaçınılmazdır.

Eskiyen teknolojik makine, araç gereç ya da toplumsal kuramların yerine daha güncel ve etkin olanların tercih edilerek kullanılmasıdır. 

Modernizasyon Çeşitleri

Asansör Modernizasyonu kendi içinde 2 ye ayrılmaktadır.

1.       GÖRSEL MODERNİZASYON

Sistem düzgün şekilde çalışıyorsa kabin dekorasyonu ve buton yenilenmesi ile sağlanmaktadır.

Kabinler yerinde iç dekorasyona tabi tutulmaktadır.

Duvar kaplamaları paslanmaz ya da laminat yapılmaktadır.

Tavan ve taban döşemesi yenilenir. Daha ferah ve daha aydınlık bir kabin oluşturulur.

Yerinde dekorasyon yapılsa dahi emniyet açısından sakıncalı olan kabinler taşıyıcı süspansiyonları ve paraşüt sistemleri olmak üzere tamamı yenilenmek zorundadır.

Kabin yenilenmesi sırasında tam otomatik kabin içi emniyet kapısı takılır. Bu sayede asansör daha güvenli kullanılmış olur.

Kat ve kabin içi butonları LCD ya da digital göstergeli olarak yenilenir. Bu sayede son derece estetik ve şık butonlar kullanılarak kullanıcı tatmin edilir. Yeni butonları çalışması açısından da kumanda tablosu ve tesisatın değişim işlemi de gerekmektedir.

2.       TEKNİK MODERNİZASYON

Sistemin düzgün ve sağlıklı bir şekilde çalışmadığı, emniyetten yoksun olan ve sağlıksız olduğu kadar tehlikeli de olan asansörlere uygulanmaktadır.

Eski tip,

Tek hızlı, çok ani ve sert şekilde duran

Yalnızca basılan kata giden asansörlere uygulanır diyebiliriz.

Bu tür asansörlerin kumanda tablosu ve makinelerinin yenilenmesi sayesinde; daha hızlı ve basılan her kata sırası ile giden asansörler oluşturulmuş olur.

Modernizasyon teklifi için önce keşif gerekmektedir. Bunun için de mutlaka çalışan asansörün komple incelenerek Teknik İnceleme Raporu nun doldurulması sonrasında çalışma durumuna bağlı olarak teklifin hazırlanması gerekir.

Uygulama çoğu firma tarafından yapılıyor olsa da uzmanlık gerektirmektedir. Asansörler özellikle de insan hayatında önemli bir rol oynar. Yanlış keşif kadar yanlış müdahale de insanın hayatından olmasına sebep olabilir. Bu yüzden asansörlerinizin bakımlarını düzenli yaptırın, düzenli aralıklarla kontrol ettirin, her bir uygulama için uzman yardımı alın ve kullanım ömrünü tamamlamaya yakın olan asansörleriniz için bu tür uygulamaları yaptırın.

Scroll to Top