Asansör Ruhsat Eksikleri

Asansör kontrolleri yönetmeliği gereği gerekli kontroller ilgili ve yetkili kurumlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Makine Mühendisler Odası ( MMO), TSE, ROYAL CERT, AND vb firmalar ve bazı bölgelerde belediyeler tarafından yapılan muayeneler sonucunda asansörünüzün kullanıma uygun yada uygun değil kararı verilerek, uygun bulunmayan asansörlere Kırmızı Etiket, uygun bulunan asansörlere ise Yeşil Etiket verilmektedir.

Asansör Etiketleri
Kırmızı etiket ve raporu verilen asansörler 1 ay sürede asansör eksiklerini yaptırmanız için size süre tanınır. Belirtilen zamanda asansör eksiklerini yaptırmadığınız takdirde cezai işlem ve asansör mühürlenmesine kadar yasal haklara sahip kurumlarca asansör servise kapatılır.

Asansör Renk Etiketleri ve Anlamları
Yüksek katlı binaların artması, asansörlere her gün binmeyi mecbur hale getirmektedir. Her gün defalarca bindiğiniz asansörler güvenli mi? Asansörlerin düzenli bakımları yapılıyor mu? Asansöre yapıştırılan kırmızı, sarı, yeşil ve mavi etiketler ne anlama geliyor?

Alanında uzman ve yetkili mühendisler tarafından, periyodik kontrolü yapılan her asansöre; kırmızı, yeşil, mavi ve sarı renkli etiketler yapıştırılır. Asansör kabini içerisinde, asansörü kullanan kişiler tarafında rahatça görülebilecek yerlere yapıştırılan asansör renk etiketleri; asansörlerin can ve mal güvenliğine uygun olup olmadığını belirtmektedir. Sürekli kullandığınız asansörlerde bu renkli etiketlerden bulunmuyor ise, en kısa zamanda yöneticiniz ile görüşerek asansörlerin periyodik kontrol ve muayenesini yaptırmayı unutmayınız. Etiketler var fakat okunmuyor veya zarar görmüş ise, mutlaka gerekli kontrollerden sonra zarar gören etiketin yenisi ile değişmesi gerekmektedir.

KIRMIZI ETİKET ( ÇOK KUSURLU)​

Asansörlerde Kırmızı Etiket, Can ve mal güvenliğiniz için yüksek risk tespit edilen ve kısa zamanda giderilmesi istenen asansörlere yapıştırılan etiket türüdür. 1 ay – 30 gün içinde uygunsuzluğu giderilmelidir. 30 gün sonra tekrar kontrol edilir. Eğer sorun giderilmez ise, asansörün kullanım dışına çekilmesi için binanın bağlı bulunduğu belediyeye bildirilir. Belediye yetkilileri asansörü mühürleyerek, kullanıma kapatma işlemi uygular. Takip ve kontrol süreci, uzman kontrol mühendisleri tarafından yapılmalıdır

MAVİ ETİKET (HAFİF KUSURLU)​

Asansörlerde Mavi Etiket, uzman kontrol tarafından yapılan test neticesinde, can ve mal güvenliği için hafif kusur oluşturacak asansörlere yapıştırılan etikettir. Belirtilen aksaklıkların 12 ay içinde giderilmesi gerekmektedir.

SARI ETİKET (KUSURLU)

Asansörlerde Sarı Etiket, asansör denetimleri sonucunda can ve mal güvenliği için sorun teşkil eden asansörlere yapıştırılan bir etiket türüdür. Sarı renkli etiket yapıştırılan asansör, ilgili bina yönetimine bildirilir ve 60 gün içinde belirtilen sorunların giderilmesi istenir. Kusurlarının giderilmemesi halinde tutanak tutulur

YEŞİL ETİKET (GÜVENLİ)​

Asansörlerde Yeşil Etiket, uzman mühendisler tarafından yapılan test ve denetimler neticesinde, can ve mal güvenliğiniz için hiçbir risk taşımayan ve uygun olan asansörlere yapıştırılan bir etiket türüdür.
Scroll to Top